پنج شنبه ٠١ آبان ١٣٩٩
پایگاه اطلاع رسانی بنیاد فرهنگی سعدی شیرازی ضمن تشکر از حضور شما منتظر پیشنهادها و نقدهای سازنده جنابعالی در مورد مطالب این پایگاه از طریق منو «ارتباط با ما» و زیر منوی «ارسال پیام» می‌باشد.
نظرسنجی
نظر شما در مورد مطالب این پایگاه چیست؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 19927
 بازدید امروز : 213
 کل بازدید : 1985811
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.7344
ساعت
سرود ملي جمهوري اسلامي ايران

سرود ملی جمهوری اسلامی ایران

(برای شنیدن اینجا را کلیک کنید)

 

 

سرود ملی قطعه ای موسیقی میهن پرستانه است که توسط دولت ها به عنوان سرود ملی و رسمی کشور به رسمیت شناخته می شود.
طی سده های 19 و 20 میلادی و با ظهور دولت های ملی اکثر کشورها سرود ملی برای خود تعین نمودند.

شعر سرود جمهوری اسلامی ایران 

سَر زَد از اُفق
مِهرِ خاوران
فروغِ دیده‌ٔ حق باوران
بهمن، فَرِّ ایمانِ ماست
پیامت ای امام
استقلال، آزادی، نقشِ جانِ ماست
شهیدان، پیچیده در گوش زمانْ فریادتان
پاینده مانی و جاودان
جمهوری اسلامی ایران

قبل از سال 1371 سرودی که شعر آن را ابوالقاسم حالت سراییده بود بعنوان سرود ملی ایران نواخته می شد :
«شُد جمهوری اسلامی به پا
که هم دین دهد هم دنیا به ما
از انقلاب ایران دِگر
کاخ ستم گشته زیر و زِبَر
تصویر آینده ما، نقش مراد ماست
شور سلحشوری ما، ایمان و اتحاد ماست
شام سیاه سختی گذشت
خورشید بخت ما تابنده گشت
در صحنه قرآن جاودان
پاینده باد نام ایران»

تاريخچۀ «سرود ملي» در ايران

اولين سرودی که از آن بتوان بعنوان سرود ملي ايران نام برد ،  در زمان «ناصرالدين‌شاه» با ‌عنوان «سلام شاهي» اجرا می گردید ، و آن قطعه موسيقي بدون کلامي بود که اولین بار توسط ژنرال نظامي موسيو «لومر» فرانسوي، مدير «شعبۀ موزيک»، در «مدرسۀ دارالفنون»  به بعنوان هدیه و به مناسبت ورود مظفر الدین شاه به پاریس برای او ساخته و با پیانو نواخته شده بود. بعد ها اين قطعه موسيقي بدون کلام که در همان زمان روي صفحۀ گرامافون هم ضبط شد را در مراسم رسمي، و سلام شاهنشاهي مي‌نواختند.

پنجاه سال بعد، در زمان حکومت «رضا خان » چيزي مشابه همين «سلام شاهي» دوران قاجاريه را به‌نام «سرود ملي»، و بعد از او در دورۀ سلطنت پسرش «محمدرضا شاه»، آن را «سرود شاهنشاهي» نام گذاشتند! سرودى كاملاً دولتى و با هدف ستايش از شاه وقت .تاريخچۀ اولين سرود ملی با کلام در دوران حکومت پهلوی اول ( رضاخان)، به نوعي با سابقۀ فعاليت و تاريخچۀ تشکيل «انجمن‌هاي ادبي» در ایران همراه بوده است . تشکيل انجمن‌هاي ادبي از اوايل مشروطيت متداول شد. در آن زمان «وثوق‌الدوله» که علاقۀ زيادي به شعر و ادب فارسي داشت، جلساتي براي موضوعات ادبي تشکيل داده بود. اين انجمن‌ها در اوايل حکومت «رضا خان » رونق گرفت و حدود هفده انجمن ادبي در تهران تشکيل ‌شد. یکی از  مهم‌ترين انجمن آن روزها، «انجمن ادبي ايران» بود که «وحيد دستگردي»، «شاهزاده افسر»، «اديب‌السلطنۀ سميعي»، «حاج ميرزا يحيي دولت‌آبادي»، «صادق سرمد»، «محمدحسين شهريار»، «پارسا تويسرکاني»، «پروين اعتصامي» و «پژمان بختياري» تشکيل داده بودند.

دکتر «رضا نيازمند» در مطلبي با عنوان [انجمن ادبي «ايران» و ماجراي آفرينش سرود شاهنشاهي] منتشر شده در فصلنامۀ «ره آورد» که به سردبيري «حسن شهباز» در آمريکا به‌چاپ مي‌رسد، مي‌نويسد:

« . . . در اين موقع رضا شاه تصميم گرفت به مسافرت ترکيه برود. به او اطلاع دادند که در آنجا براي او «سرود ملي خواهند نواخت. چون ايران سرود ملي نداشت، رضا شاه دستور داد که به «انجمن ادبي ايران» تکليف کنند «سرود ملي» تهيه شود.موضوع در انجمن مطرح شد. ولي اعضا نمي‌دانستند که چگونه «سرود ملي» تهيه نمايند. ابتدا تصميم گرفتند که به سرودهاي ساير ممالک گوش دهند تا معلوم شود اصولا «سرود ملي» چيست، و متضمن چه مطالبي است. سپس شعرهايي بسرايند، و با آهنگ بياميزند.
و در نهایت « شاهزاده محمد هاشم ميرزا افسر » و «مين‌باشيان» ( رئیس کل موزیک نظام ) با هم اولین سرود ملی ایران را برای رضاخان آماده نمودند بدين ترتيب که شعر آن را «شاهزاده افسر» تهيه نمود و آهنگ آن را «مين‌باشيان».

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن 1357 سرود ملی ایران بر اساس ارزشهای منبعث از انقلاب مجددا بازنگری و سرود جمهوری اسلامی بعنوان سرود ملی جدید جایگزین سرود شاهنشاهی گردید. سرود ملی جمهوری اسلامی از زمان خلق آن تاکنون در چندین نوبت تغییراتی داشته که آخرین نگارش آن را در این صفحه ملاحظه می کنید .